بارو

معرفی درب ضد حریق و ویژگی های آن

تاریخ : 1399.06.16
نویسنده : Security Door

درب ضد حریق

 

درب ضدحریق در برابر آتش مقاوم می باشد و دچار آسیب دیدگی نمی شود. درب دود بند از ورود آتش جلوگیری می نماید و در نیروگاه ها، ادارات، منازل و بیمارستان ها کاربرد دارد. جنس درب دود بند از جنس فولاد است و با استفاده از نوعی رنگ کوره ای روی آن پوشیده می شود. همچنین عایق به کار رفته در این درب از سنگ پشم نسوز می باشد که می تواند تا دمای 800 درجه را به مدت 4 ساعتتحمل نماید.

 

درب ضد حریق

 

 اطلاعات ساخت این نوع درب روزانه به روز می شود تا بر کیفیت آن افزوده شود زیرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اطراف درب و تمام درز های آن با استفاده از پلاستیک نسوز پوشانده شده تا از ورود دود و آتش به داخل جلوگیری شود. تمامی قطعات به کار رفته در این درب ها ضد حریق می باشند.

اجزای درب ضد حریق

درب ضد حریق نیز مانند هر درب دیگری دارای دستگیره ، چارچوب ، شیشه ، بدنه اصلی درب ، لولا و ... می باشد که هر کدام ویژگی های خاصی دارند و باید تمامی این اجزا ضد حریق باشند تا بتوانند دمای بسیار بالای آتش را تحمل کنند. این درب های دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که آنها را از سایر انواع درب ساختمانی متمایز می کند.

 

اجزای درب ضد حریق

 

ویژگی های منحصر به فرد درب ضد حریق

درب ضد حریق دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر درب ها متمایز می کند. از جمله می توان به جلوگیری از ورود آتش به داخل و تحمل آتش تا حدودا 2 ساعت اشاره کرد که می تواند جلوی آتش سوزی های جبران ناپذیر بسیاری را بگیرد همچنین این درب دارای کیفت بسیار خوبی است که در خور توجه می باشد.

 

انواع درب ضد حریق

 اگر بخواهیم انواع درب ضد حریق را از نظر کاربری  نام ببریم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • درب ضد حریق مختص نیروگاه ها
  • درب ضد حریق مختص بیمارستان ها
  • درب ضد حریق محافظ انبارها
  • درب ضد حریق مورد استفاده در ساختمان های مسکونی، هتل ها و ساختمان های اداری

در یک دسته بندی دیگر می توان انواع درب های ضد حریق را از نظر جنس دسته بندی نمود که شامل موارد زیر می باشد.

درب های ضد حریق از نظر جنس در نمونه های شیشه ای و چوبی تولید می گردند که درب ضد حریق شیشه ای در ساختمان ها  پرکاربرد است و درب چوبی نیز قابلیت نصب راحت دارد.  اگر بخواهیم درب ها را از نظر باز و بسته شدن با هم مقایسه کنیم برخی به صورت خودکار باز می شوند و برخی باید به آن ها نیرویی وارد کرد تا باز شوند (در واقع باید شخص آن ها را باز کند).

معمولا دربهای ضد حریق در پروژه های ساختمانی در کنار درب ضد سرقت در طبقات نصب می شود .

 

کیفیت درب ضد حریق

  کیفیت درب ضد حریق با توجه به مدت زمانی که می تواند در برابر آتش سوزی مقاومت کند تعیین می شود. اما در کل نباید میزان مقاومت درب در برابر سوختن کم تر از یک ساعت برآورد شود. همچنین ضخامت درب با توجه  کیفیت درب متغیر  است که به هیچ وجه نباید از یک  میلی متر کم تر باشد. یکی از معیار های انتخاب درب ضد حریق محلی است که می خواهیم درب در آن نصب گردد.

بدیهی است درب ضد حریق در نیروگاه با درب ضد حریقی که در منازل یا ادارات به کار می رود دارای تفاوت های بسیاری است. یک نکته را فراموش نکنید برای انتخاب درب ضد حریق حتما از کارشناسان کمک بگیرید زیرا این کار نیازمند دانش و تخصص کافی در این زمینه است.

 

مشخصات درب ضد حریق

درب های ضد حریق از ترکیباتی مانند شیشه، گچ آلومینیوم و... ساخته می شوند.در هنگام خرید به اف دی درب ( FD درب ) دقت کنید و ببینید چه مدت زمان می تواند در برابر آتش سوزی مقاومت کند. مثلا F60 یعنی دستگاه یک ساعت می تواند در برابر آتش مقاومت داشته باشد. سایر نکاتی که در بالا ذکر شد نیز باید در هنگام خرید درب ضد حریق مورد توجه قرار بگیرد.

 

نکات ضروری در مورد درب های ضد حریق

  1. این درب ها از اجزای مختلفی ساخته شده اند که باید نسبت به دستگاه شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید آن را به خوبی انتخاب کنید.
  2. درب ضد حریق بهترین گزینه برای مکان هایی است که در آن ها امکان آتش سوزی وجود دارد. برای مثال در آشپزخانه های بزرگ، نیروگاه ها و... هر مکان دیگری که امکان آتش سوزی زیاد است این درب ها گزینه بسیار مناسبی می باشند.
  3. استفاده از درب های ضد حریق می تواند در افزایش ایمنی بسیار موثر واقع شود اما به تنهایی گزینه مناسبی نیست و باید از سایر امکانات نظیر آژیر خطر آتش سوزی و ... در منازل و ادارات و ... بهره برد.
  4. همان طور که می دانید این درب ها با استفاده از تکنولوژی مدرن ساخته می شوند و بنابراین قیمت پایینی ندارند. همچنین خود درب های ضد حریق نیز با توجه به مواد و متریالی که در آن ها به کار رفته دارای قیمت های مختلفی می باشند.

مزایای استفاده از درب ضد حریق

این نوع درب ها دارای مزایای بسیار زیادی هستند که از آن جمله می توان به جلوگیری از انتقال دود و گرما، حفظ جانی و مالی افرادی که در مکان مورد نظر حضور دارند، کمک به فرار افراد، مقاومت و دوام بالا، جلوگیری از اتلاف انرژی و رنج قیمت های مختلف برای خرید با توجه به مواد و متریال به کار رفته در آن و در نهایت افزایش ایمنی ساختمان ها اشاره نمود.

 

 

دسته بندی :  محصولات

بالا
Your IP is 44.210.149.205